Pompy ciepła z dotacją w wysokości do 30%
Priorytetowy program inwestycji w dziedzinie ochrony powietrza skierowany do osób fizycznych. Istnieje możliwość otrzymania dotacji na pokrycie części kosztów niezbędnych przy wcielaniu w życie inwestycji ograniczających emisję zanieczyszczeń oraz wykorzystujących energię odnawialną. Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi wspiera finansowo osoby fizyczne w zakresie spłaty części kredytu zaciągniętego na potrzeby instalacji nowych pomp ciepła lub ich modernizacji.
- Beneficjenci
Beneficjentami Programu mogą być osoby fizyczne, które nie prowadzą własnej działalności gospodarczej i są użytkownikami lub właścicielami budynku znajdującego się w województwie łódzkim. Jeżeli dana nieruchomość posiada większą liczbę właścicieli, to wsparcie może otrzymać tylko jeden z nich. Aby inwestycja doszła do skutku, konieczna jest przy tym zgoda pozostałych współwłaścicieli budynku.
Uwaga! W obiektach będących w trakcie budowy można wykonywać, w zakresie inwestycji objętej kredytem bankowym, nowe źródła ciepła wykorzystujące energię odnawialną jedynie przy zastrzeżeniu, że stosowne pozwolenie na użytkowanie budowli będzie gotowe maksymalnie w terminie dwunastu miesięcy od dnia przedstawienia w banku wniosku o dotację na częściową spłatę kredytu.
2. Wnioski
Nabór wniosków trwa do 30 września każdego roku funkcjonowania Programu albo wyczerpania budżetu przeznaczonego na ten cel w określonym roku. Za datę napłynięcia dokumentu uważa się termin jego doręczenia do WFOŚiGW. Kwota dotacji nie może być wyższa niż 40% kosztów kwalifikowanych inwestycji. Koszty niekwalifikowane także mogą być finansowane przy pomocy kredytu bankowego. (Link do listy banków udzielających dotację z WFOŚIGW).
1.Koszty kwalifikowane i niekwalifikowane
a) koszty kwalifikowane to:
- kupno i instalacja wyłącznie nowych urządzeń grzewczych, takich jak pompy ciepła, a także wykonanie wewnętrznej instalacji c.o. i c.w.u. Koszty kwalifikowane tych prac nie powinny być wyższe niż 2 000 zł/kW mocy znamionowej w przypadku wykorzystania pomp ciepła,
- wykonanie odwiertów pod sondy gruntowe,
b) koszty niekwalifikowane to:
- stworzenie dokumentacji projektu będącej niezbędną częścią przedsięwzięcia, koszty zatrudnienia projektantów, geodetów oraz nadzorców,
- wykonanie górnego źródła ciepła (ogrzewanie podłogowe, ścienne, grzejnikowe itp.)
- inne prace związane z realizacją zadania,
- roboty odtworzeniowe.
3. Wysokość dofinansowania
Dotacja nie może przekroczyć 30% kosztów kwalifikowanych zadania. Kredytem bankowym mogą zostać objęte również koszty niekwalifikowane. Kwota dotacji w formie częściowej spłaty kapitału kredytu bankowego w ramach Programu nie przekroczy 20.000,00 zł dla jednej osoby na jedno zadanie.
4. Wymogi otrzymania dotacji
a) przedsięwzięcie nie może zostać sfinalizowane jeszcze przed wydaniem przez WFOŚiGW decyzji o przyznaniu wsparcia finansowego,
b) odbiorca dotacji musi zapewnić trwałość inwestycji nie krócej niż dwa lata od jej ukończenia,
c) kwota pochodząca z preferencyjnego kredytu wypłacana jest w sposób bezgotówkowy, przelewem na rachunek bankowy należący do wykonawcy albo sprzedawcy produktów i usług. Rozliczenie następuje na podstawie przedstawionych rachunków i faktur. Bank może refinansować koszty niekwalifikowane na określone konto beneficjenta,
d) pieniądze przelewane są jednorazowo po potwierdzonym przez bank sfinalizowaniu inwestycji,
e) środki dotacji otrzymanej z Funduszu są dla beneficjenta dochodem podlegającym opodatkowaniu, co wynika z przepisów o podatku dochodowym.
- Etapy realizacji dotacji.
- Przygotowanie potrzebnej dokumentacji, w tym projektowej, zgłoszenie chęci zrealizowania robót budowlanych odpowiedniemu organowi administracyjnemu, uzyskanie wymaganych prawem zezwoleń i wykonanie kosztorysu inwestycji.
- Zatwierdzenie przez bank decyzji o udzieleniu kredytu i podpisanie umowy z wnioskodawcą.
- Wykonanie inwestycji, czyli osiągnięcie zamierzonego stanu, dostarczenie do banku rachunków lub faktur potwierdzających zrealizowane prace (efekt rzeczowy), potwierdzenie finalizacji zadania.
- Kontrola realizacji inwestycji przez bank.
- Efekty rzeczowe i ekologiczne.
Zgodnie z założeniem osiągnięcie efektu rzeczowego pociąga za sobą osiągnięcie efektu ekologicznego. Efekt ekologiczny przedsięwzięcia jest uzyskiwany po zakończeniu jednego sezonu grzewczego od terminu finalizacji inwestycji. Dokumentacja będąca potwierdzeniem powyższych efektów stanowi podstawę do wypłaty dotacji. W jej skład wchodzi:
- końcowy protokół prac przygotowany przez wykonawcę,
- oświadczenie wnioskodawcy o zlikwidowaniu starego źródła ciepła (nie obowiązuje w przypadku nowobudowanych domów),
- zezwolenie na użytkowanie jeżeli inwestycja dotyczyła instalacji cieplnej w nowobudowanym budynku.
- Podstawa prawna udzielenia dofinansowania:
- Ustawa z dnia 27 kwietnia 2001 r. – Prawo ochrony środowiska (Dz. U. z 2008 r. Nr 25, poz. 150, z późn. zm.)
- Regulamin udzielania przez WFOŚiGW w Łodzi dotacji w formie dopłat do oprocentowania oraz dokonywania częściowych spłat kapitału kredytów bankowych, wprowadzony uchwałą Rady Nadzorczej WFOŚiGW w Łodzi Nr 259/XII/2010 z dnia 14.12.2010 r.