NIBE 1150


F1150 to jednofunkcyjna pompa ciepła o modulowanej wydajności grzewczej w zakresie 4,5-16KW, odpowiednik kompaktowej pompy F1250.

Dzięki F1150 koszty eksploatacji będą niższe w porównaniu do pomp o stałej wydajności mimo, iż roczny czas pracy F1150 może być  nawet 2-krotnie dłuższy. Dotyczy to zwłaszcza budynków o dużym zapotrzebowaniu na ciepło (>12 kW).

F1150 może zapewnić użytkownikom:

  • niezwykle tanie ogrzewanie, zwłaszcza przy współpracy z niskoparametrowym ogrzewaniem podłogowym
  • wysoką temperaturę na zasilaniu systemu grzewczego, która może być wymagana przy systemie z grzejnikami
  • produkcja ciepłej wody użytkowej przy zastosowaniu zbiornika NIBE VPA o poj. 200, 300 lub 450 litrów,
  • wentylację mechaniczną z odzyskiem energii przy współpracy z modułem FLM zamiast wentylacji grawitacyjnej lub systemu z rekuperatorem
  • system chłodzenia dzięki wykorzystaniu dolnego źródła w funkcji natural cooling
  • stałą kontrolę nad pompą ciepła, nawet podczas nieobecności domowników, dzięki zastosowaniu modułu RCU.

F1150 jest wyposażony w funkcjonalny system sterowania:

  • duży wyświetlacz z czytelnymi symbolami,
  • proste sterowanie, logiczna konfiguracja nastaw pompy ciepła,
  • automatyczny wybór trybu pracy Lato/Zima,
  • programowanie pracy pompy ciepła zgodnie z okresami obowiązywania tańszej energii elektrycznej,
  • sterowanie produkcją c.w.u.
  • sterowanie dwoma obiegami grzewczymi np. podłogówką i grzejnikami (opcja z ESV 21),
  • sterowanie ogrzewaniem wody basenowej (opcja z POOL 11),
  • sterowanie przez GSM lub Internet (opcja z modułem RCU),
  • zapis parametrów pracy w stanie alarmu.

Z zewnątrz wygląda jak typowa pompa ciepła. Rewolucyjne zmiany kryją się wewnątrz. Nowa generacja technologii pomp ciepła! NIBE F1150 dzięki technologii inwerterowej dostosowuje wydajność pompy ciepła do aktualnego zapotrzebowania na ciepło budynku. Kiedy wymagamy więcej ciepła lub więcej ciepłej wody, rośnie częstotliwość prądu dostarczanego do sprężarki (Hz), wydajność wzrasta. Gdy zapotrzebowanie maleje, zmniejsza się częstotliwość prądu dostarczanego do sprężarki (Hz), pompa ciepła obniża swą moc wyjściową. Oznacza to, że w momencie, gdy zapotrzebowanie na ciepło w budynku przekroczy 4 kW pompa ciepła włączy się i może pracować aż do wiosny, gdy zapotrzebowanie na ciepło budynku spadnie poniżej 4 kW.  Nie oznacza to wyższych rachunków za prąd. Wręcz przeciwnie – KOSZTY OGRZEWANIA BĘDĄ ZDECYDOWANIE NIŻSZE!!!

Decydując się na F1150 możemy mieć pewność, że w przyszłości, w przypadku powiększenia domu, wyposażenia go np. w basen, nie musimy rozbudowywać systemu z pompą ciepła. Maksymalna wydajność (nawet 16 kW) powinna zaspokoić zapotrzebowanie na ciepło. Z kolei docieplenie domu, renowacja systemu grzewczego, np. zamiana grzejników na ogrzewanie podłogowe, spowoduje, że pompa ciepła dostosuje swoją wydajność do nowych warunków pracy.

Równie ciekawie wygląda tryb produkcji ciepłej wody. Jest on podzielony na dwa etapy. Pierwszy to grzanie z większą mocą do pewnej zadanej temperatury, przy której rozpoczyna się etap drugi – zmniejszenie wydajności. Pod koniec ogrzewania wody intensywność wymiany pomiędzy płaszczem zewnętrznym a zbiornikiem ciepłej wody (lub pomiędzy wężownicą a ciepłą wodą) zmniejsza się i stąd dwa etapy produkcji c.w.u. w F1150.

F1150 charakteryzuje się niezwykle cichą pracą dzięki zamknięciu modułu chłodniczego w oddzielnej obudowie pokrytej izolacją dźwiękoszczelną. O pracy sprężarki na niższych częstotliwościach informuje nas w zasadzie tylko ikona na wyświetlaczu pompy ciepła.

Dzięki zwartej budowie F1150 nie zajmuje dużo miejsca, a jego nowoczesny i estetyczny design pozwala na ustawienie pompy ciepła w pomieszczeniu pełniącym inne funkcje niż kotłownia, np. pralnia, suszarnia, siłownia, a może nawet kuchnia. Dodatkowo F1150 nie wymaga stosowania zbiorników buforowych do optymalizacji pracy systemu z pompą ciepła (co oczywiście nie oznacza, że nie warto ich stosować). W ten sposób powierzchnię pomieszczenia technicznego można ograniczyć do absolutnie niezbędnego minimum.

Zastosowanie F1150 może wiązać się również z redukcją wielkości wymiennika gruntowego. Np. dla budynku o zapotrzebowaniu energetycznym 34800 kWh (w tym 4000 kWh na c.w.u.) i zapotrzebowaniu na moc 15 kW, stosując pompę ciepła o stałej wydajności potrzeba ok. 280 m czynnej głębokości odwiertu, natomiast stosując F1150 wymagana czynna głębokość wynosi 230 metrów (szacunkowe porównanie wykonane za pomocą programu NIBE VPDim 2.2.2).