Jedną z podstawowych kwestii, którą należy rozstrzygnąć podczas budowy domu jest wybór sposobu ogrzewania. Wielu inwestorów zastanawia się nad optymalnym rozwiązaniem rozważając tradycyjne grzejniki, nowoczesne ogrzewanie podłogowe lub instalacje mieszaną. Zrealizowany wariant będzie mieć wpływ na koszty ogrzewania pomieszczeń, jak również na komfort życia domowników.
Wprawdzie zwyczajne grzejniki wciąż pozostają najpopularniejszym rozwiązaniem, lecz coraz modniejsza staje się tzw. podłogówka. Podłogówka to nic innego jak wodne ogrzewanie podłogowe. Jest to system rur ułożonych pod podłogą w pętle. Rury te wykonuje się przeważnie z tworzywa sztucznego. Przed położeniem rur na podłodze umieszcza się specjalną izolację termiczną. Po ułożeniu rury są zalewane kilkucentymetrową warstwą wylewki. Gdy ta wyschnie należy przygotować wykończenie. W rurach będzie płynąć woda, której temperatura wynosi przeważnie nieco ponad 30 stopni i która zasila cały układ poprzez system rozdzielaczy.
Prawidłowo dobrane i zainstalowane ogrzewanie podłogowe gwarantuje większą wygodę niż tradycyjne grzejniki. Chodzenie po ciepłej podłodze zapewniają znaczny komfort użytkownikom nieruchomości. Ponadto wielką zaletą tego sposobu ogrzewania jest oszczędność energii. Ogrzewanie podłogowe posiada wiele zalet, ale nie zawsze wystarczy. Bardzo często spotykanym rozwiązaniem jest połączenie podłogówki oraz zwykłych grzejników. Przykładowo na parterze domu instaluje się ogrzewanie podłogowe, ale na piętrze czy poddaszu już tradycyjne grzejniki.
Ze względu na ludzką fizjologię podłoga nie może być zbyt ciepła. Przyjmuje się, że w stale użytkowanych pomieszczeniach temperatura podłogi nie powinna przekraczać 29 stopni. Może być o kilka stopni wyższa w rzadziej używanych pomieszczeniach czy w łazience. Nieuchronnie wiąże się to z ograniczeniem wydajności podłogówki. Problem dotyczy zwłaszcza takich pomieszczeń, które są narażone na duże straty cieplne. To m.in. wnętrza posiadające stropodach czy bardzo duże okna. W starszych, remontowanych budynkach przeszkodą do instalacji podłogówki na wyższych kondygnacjach może okazać się zbyt mała wytrzymałość stropu. Strop z zamontowanym systemem ogrzewania podłogowego jest po prostu cięższy i grubszy. Należy bowiem użyć kilkucentymetrowej warstwy jastrychu. Dlatego w takich przypadkach podłogówka może być dodatkiem do tradycyjnych grzejników. W sytuacji, gdy z określonych powodów ogrzewanie podłogowe okazuje się niewystarczające do zapewnienia ciepła w pomieszczeniach warto wykorzystać kotłownię do zasilania zarówno podłogówki, jak i zwykłych kotłów. Takie wyjście okazuje się znacznie tańsze niż montaż dodatkowych grzejników elektrycznych.
Sposób działania podłogówki trochę różni się od ogrzewania przy pomocy standardowych grzejników. Należy liczyć się ze zwiększoną bezwładnością cieplną. Kiedy włączymy zwykłe grzejniki umieszczone na ścianach, to nagrzewają się one znacznie szybciej niż ogrzewanie podłogowe. Z drugiej strony wyłączone ogrzewanie podłogowe daje ciepło jeszcze przez parę godzin, a wyłączone grzejniki ścienne ochładzają się już po upływie kilkunastu minut.
Podłoga nie może być zbyt gorąca, bo uniemożliwiałoby to normalne funkcjonowanie mieszkańców domu. Dlatego woda krążąca w instalacji podłogówki nie nagrzewa się bardziej niż do temperatury 55 stopni Celsjusza. Woda używana w grzejnikach ściennych może być znacznie cieplejsza. Niekiedy stanowi to problem jeśli budynek jest ogrzewany zarówno zwykłymi grzejnikami, jak i ogrzewaniem podłogowym. Jeśli grzejników jest tylko kilka, to zasadne jest dostarczanie do nich wody o takiej samej temperaturze, jak do podłogówki. Kiedy jednak efektywne ogrzewanie wszystkich pomieszczeń wymaga zastosowania większej liczby tradycyjnych grzejników, to należy zapewnić do nich dopływ wody o wyższej temperaturze. Nie obejdzie się więc bez wykorzystania właściwej armatury regulującej.
Instalacja ogrzewania podłogowego może być droższa niż montaż zwykłych grzejników jednak takie rozwiązanie zapewnia długookresowe oszczędności, zwłaszcza jeśli korzysta się jednocześnie z pompy ciepła.
Podłogówka jest też szczególnie polecana osobom cierpiącym na różnego rodzaju alergie. Pomieszczenia z takim rodzajem ogrzewania potrzebują bowiem mniejszego ruchu powietrza. Energia cieplna w znacznie większym stopniu jest bowiem pochłaniana i przekazywana przez chłodne ściany czy meble, a nie przez powietrze, jak ma to miejsce w przypadku tradycyjnych grzejników.
Ogrzewanie podłogowe ma jeszcze jedną zaletę: nie widać go, w przeciwieństwie do zwykłych grzejników wiszących na ścianach. Daje to domownikom więcej swobody przy aranżacji pomieszczeń. Rzadziej stosowanym rozwiązaniem jest montaż rur w ścianach, ale przy takich ścianach nie można potem postawić czy powiesić umeblowania.