Praktyczne wykorzystanie odnawialnych źródeł energii jest obecnie czymś znacznie więcej niż eksperymentem w nowe technologie. Zmiany klimatyczne oraz narastające problemy z jakością powietrza w dużych miastach leżą u podstaw wprowadzania efektywnej polityki ekologicznej przez Unię Europejską i rządy poszczególnych krajów. Czysta energia to jednak nie tylko domena inwestycji państwowych i działalności wielkich przedsiębiorstw, ale także rozwiązania dostępne dla przeciętnych gospodarstw domowych. Dzięki zaawansowanemu postępowi technologicznemu i systemowi dotacji nie jest to też luksusowy wydatek, ale oszczędność w dłuższej perspektywie. Ludzie wolą bowiem płacić mniej za energię jeśli mają taką możliwość. Nowoczesne pompy ciepła pozwalają właśnie na to.
Pompa ciepła bardzo efektywnie wykorzystują energię pochodzącą z gruntu, a także wody czy powietrza. To przyjazne środowisku urządzenie potrzebuje do działania jedynie niewielkiej ilości prądu elektrycznego. Elektryczność zasila specjalną sprężarkę wbudowaną w pompę ciepła. Niezwykle istotną zaletą tych maszyn jest ich łatwość i wygoda użytkowania. Pompy ciepła są praktycznie bezobsługowe. Wymagają jedynie sporadycznych przeglądów i wyróżniają się minimalną awaryjnością. Każde urządzenie wyposażono w sterownik zapewniający tryb samodzielnej pracy lub zintegrowany ze sterownikiem kotła grzewczego.
Pompy ciepła znajdują zastosowanie przy podgrzewaniu pomieszczeń. Można zainstalować je w nowych domach jednorodzinnych, zmodernizować starsze budynki lub wyposażyć w nie większe obiekty budowlane: domy wielorodzinne, pensjonaty, obiekty użyteczności publicznej albo przedsiębiorstwa. Pompa ciepła działa też w drugą stronę: w upalne dni chłodzi nagrzane pomieszczenia. Urządzenie świetnie sprawdza się także przy podgrzewaniu wody użytkowej lub nawet wody w basenie.
Poszczególne modele pomp ciepła różnią się między sobą podstawowymi parametrami technicznymi. Dlatego dobór odpowiedniego urządzenia do indywidualnych potrzeb klienta nie powinien stanowić problemu. Sprzedawca pomp ciepła zapewnia fachowy konsulting merytoryczny oraz dobiera ofertę pod kątem budżetu inwestora.
W ostatnich latach inwestycje w nowoczesne pompy ciepła stają się coraz popularniejsze także w Polsce. Świadomi konsumenci przekonują się, że ekologiczna pompa ciepła może z powodzeniem zastąpić tradycyjny kocioł grzewczy. Za takim rozwiązaniem przemawiają względy praktyczne: wygoda użytkowania oraz wyraźna oszczędność pieniędzy. Dlatego ogrzewanie przy pomocy pompy ciepła najczęściej planuje się już na etapie projektu nowego domu mieszkalnego. Pompa jest w stanie pokryć nawet całkowite zapotrzebowanie na ciepło. Nie oznacza to jednak, że nie warto rozważyć modernizacji starszego budynku nawet jeśli pompa ciepła nie wystarczy do samodzielnego pokrycia zapotrzebowania na energię cieplną. Ciekawym rozwiązaniem okazują się wówczas układy hybrydowe. Pompa ciepła może w ten sposób efektywnie współpracować z konwencjonalnym kotłem na olej czy paliwo stałe.
Inwestując w alternatywne źródła energii oszczędzamy pieniądze i chronimy środowisko naturalne. Inwestycje w systemy proekologiczne są zaś wspierane finansowe poprzez system dotacji. Warto więc na przykład zapoznać się ze szczegółami programu Prosument lub dowiedzieć się czy w budżecie swojej gminy lub powiatu przeznaczono jakieś środki na ten cel.